Skip to content
Emberség Erejével
  • Rólunk
  • Emberi jogi nevelés
  • Civil fejlesztés
  • Hírek
  • 1%
  • Magyar
  • English
Hírlevél
Emberség Erejével
#emberség

Ilyen volt a Közvélemény

Közzétéve:2022.04.25.2022.04.25.

Elindult a Közvélemény, az Emberség Erejével Alapítvány új közéleti vitaest sorozata. Az első alkalmon a pécsi parkolási helyzet volt a középpontban, és szóba került a városi közlekedés, a környezetvédelem és a légszennyezés is. 

A sorozat április 21-én debütált a Reggeliben, és már az első alkalommal izgalmas vita bontakozott ki a résztvevők között az új pécsi parkolási rend kapcsán. A program első felében egy-egy témába vágó állítás hangzott el. A résztvevők feladata az volt, hogy egy véleményvonalon foglalják el a helyüket aszerint, hogy mennyire értenek, vagy nem értenek egyet a kijelentéssel. 

(A beszámolóban néhány gondolatot osztunk meg az elhangzottak közül, a teljesség igénye nélkül.)

Azzal a kérdéssel, hogy legyen-e 30 km/h az engedélyezett sebesség a városhatáron belül, a résztvevők kisebb aránya értett csak egyet. Egyes vélemények szerint szem előtt kellene tartani, hogy az autók csak vendégek, nem díszvendégek a belvárosban. Mint elhangzott, egyértelmű kapcsolat van a sebességkorlátozás és a károsanyag kibocsátás és a balesetek számának csökkentése között. 

Sokan hozzászóltak a felvetéshez, hogy az ottlakók autóján kívül ki kell tiltani az autókat a történelmi belvárosból. A résztvevők felvetették, hogy az elmúlt húsz évben egyetlen, városi fenntartásban lévő parkolóház sem épült, és nem készült fel a városvezetés arra, amit most, az új parkolási rendben szabályozni kíván. Elhangzottak olyan meglátások, hogy a Tettyét rengetegen használják parkolási céllal, ha a belvárosban van dolguk, más szerint pedig azt kell felismerni, hogy a megnövekedett forgalmat a belvárosi iskolák és óvodák generálják. Más vélemények szerint felesleges kitiltani az átmenő forgalmat a belvárosból, hiszen a Király utcában így sincs élet. 

Csupán két résztvevő volt, aki egyetértett azzal az állítással, hogy a sétáló utcákról titlsák ki a biciklis forgalmat, hiszen ahogy egyikük fogalmazott, a kerékpárosok agresszívek. Ráadásul van a belvárost átszelő biciklisút, hogy azt használni lehessen. Volt ugyan, aki nem értett egyet a kitiltással, de fontosnak érezte hangsúlyozni, hogy a Király utcában a bicikli csak vendég, figyelni kell a gyalogosokra. Más kifejezetten amellett érvelt, hogy meg kell engedni a tekerést a sétáló övezetekben, hiszen a gyerekek itt biztonságosan tanulhatnak meg kerékpározni.

Az utolsó állítás az volt, hogy az iskoláknál kialakított kiss&go parkolókat más „gyerekes” intézményeknél (uszoda, mozi) is be lehetne vezetni. Egy hozzászóló kiemelte, hogy ez a megoldás önmagában kevesebb városi területet használ, mint egy belvárosi parkolóhely. Más vélemény szerint a kiss&go parkolókat a legtöbben nem rendeltetésszerűen használják. Volt, aki a szabályozás szempontjából közelítette meg a kérdést: öt, de akár tíz évbe is beletelhet, mire a lakosság megszokja ezt a formát, csakúgy, mint ahogy a körforgalmaknál volt tapasztaltható. 

A véleményvonal részt Mindum Károly pécsi ultratriatlonista, zöld aktivista gondolatébresztő előadása követte, aki a személyautók levegőminőségre, közterületekre gyakorolt negatív hatására világított rá. Az elmúlt évek trendje alapján a személygépkocsik száma egyre nő, ezzel egyenes arányban a szálló por, finom por, a nitrogéndioxidok és az ózon tartalma a levegőben, ami rendszeresen határérték felett mozog a három pécsi mérőhely adatai szerint. Ráadásul nagyobb számban közlekednek Pécs útjain a levegőszennyezés szempontjából káros dízelautók. A szakember szerint a közterületen való parkolás nem állampolgári jog, sok értékes felületet foglalnak el a gyalogosközlekedés kárára, ugyanakkor a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás miatt csökkenteni kellene a városban az aszfalt arányát.

Az ezt követő vitában a résztvevőknek 2-2 perc állt rendelkezésükre véleményük kifejtésére. Alapvetően egyetértés volt abban, hogy támogatni kell azokat, akik a közösségi közlekedést használják és egyéb alternatív közlekedési eszközöket használnak, legyen szó tömegközlekedésről, kerékpárról, bérelhető e-bringáról stb. Volt, aki példaként említette a klímabérletet, amelyet Ausztriában már bevezettek és minden tömegközlekedési eszközön korlátlan utazásra jogosít fel. Továbbá a városi területek újrafelhasználását tekinti fontosnak, a kompakt város modellt, amelynek lényege a mobilitási igény csökkentése. Egy reagáló kifejtette, hogy az autósok a belvárosi közterületeken parkolással kevesebbet fizetnek, mint annak a valós értéke, ezért meg kell növelni a parkolódíjakat és azt a tömegközlekedésbe fektetni. Elhangzott, hogy a második autót büntető jelleggel adóztassák meg. Volt olyan résztvevő, akinek nincs személygépkocsija, és szerinte hozzá lehet szokni az autómentes élethez. Mások szerint viszont ez gyakorlatilag lehetetlen a gyerekek különóráinak, és a család életének összeegyeztetésében. 

A vita végén abban mindenki egyetértett, hogy szemléletváltásra van szükség a probléma megoldásához. 

KÖZVÉLEMÉNY II.: NAGYBERUHÁZÁSOK
IDŐPONT: MÁJUS 12., 17:00
HELYSZÍN: REGGELI

A Közvélemény missziója a progresszív nyilvános fórum meggyökereztetése Pécsett, a várost aktuálisan érintő társadalmi kérdések és konkrét ügyek kulturált megvitatása érdekében a részvételiség keretei között, buborékon innen és túl.

Post Tags: #esemény#közélet#közvélemény#vita#vitafórum

Bejegyzés navigáció

Previous Previous
Oslo + Torino
NextContinue
Új Nap – Új Remények 2022
Search

Hallgasd meg, hogy mi szól éppen a Kék Kanapén!

Hírlevél-feliratkozás

loader

Elfogadom az adatvédelmi szabályzatban foglaltakat, küldjetek nekem hírlevelet!

Az e-mail címed csak arra használjuk, hogy elküldjük neked az Emberség Erejével hírlevelet. Bármikor leiratkozhatsz róla a hírlevélben található linkre kattintva.

Az emberség erejével CUM VIRTUTE
HUMANITATIS Alapítvány

7621 Pécs Citrom utca 12.
info@emberseg.hu
Adószám: 18327568-1-02
Nyilvántartási szám: 02-01-0001551

50800111-15327765

PROJEKTEK

  • Erősödő Civil Közösségek
  • Dignity World
  • Közösségi Iroda
  • TEACH

NYELVVÁLTÁS

HASZNOS INFORMÁCIÓ

  • Kapcsolat
  • Történetünk
  • Közérdekű adatok
  • Partnerek
  • Támogatóink

Támogatom a munkátokat!

Facebook Instagram Twitter YouTube Facebook Group Pinterest Linkedin Spotify

© 2022 Emberség Erejével Alapítvány · Minden jog fenntartva · Adatvédelmi és felhasználási feltételek

  • Rólunk
  • Emberi jogi nevelés
  • Civil fejlesztés
  • Hírek
  • 1%
  • Magyar
  • English