Skip to content
Emberség Erejével
  • Rólunk
  • Emberi jogi nevelés
  • Civil fejlesztés
  • Hírek
  • 1%
  • Magyar
  • English
CSATLAKOZZ
Emberség Erejével

VÁLTOZTASSUNK A HELYI DEMOKRÁCIA KULTÚRÁJÁN!

Részvétel Pécsen

Bármilyen nagyszerűek is a különböző részvételi programok, különösen igaz a mondás: az első lépés megtétele a legnehezebb mindig. Egy éven át azon dolgoztunk, hogy megmutassuk pécsi civileknek, városlakóknak, hivatali tisztviselőknek és választott politikusoknak a közösségi részvétel működő, jó példáit. Egy év után elmondhatjuk: 2023-ban Pécs csatlakozik a részévteli költségvetést megvalósító magyar városok sorához!

Részvételi programok indulnak Pécsen

Egy lehetséges jó módszer a civilek bevonására az önkormányzásba.

Megnézem

KONCEPCIÓ

Együttműködés a helyi demokrácia erősítéséért

A Nevelők Háza Egyesület, Pécs önkormányzata és az Emberség Erejével Alapítvány együttműködésben megvalósuló program sikere esetén Pécs lehet a helyi demokrácia és a közösségi részvétel egyik modellje, mintát mutatva további programok magyarországi megvalósítására. Négy fő tevékenységre épült fel az év, és nagy figyelmet fordítottunk a tapasztalatok megosztására.

Tanulmányutak

Jó gyakorlatok megismerése.

Műhelyek

Közösségi módszerek elsajátítása.

Konferencia

Tapasztalatmegosztás és tudástranszfer.

Ingatlan-jelentés

Helyzetelemzés a városi civil koncepció mentén.

Podcast

Minden, amit a részvételről tudni kell.

Együttműködés

Párbeszéd civilek és döntéshozók között.

A program lehetőséget teremtett a valódi közösségi részvételen alapuló együttműködésekre.

TANULMÁNYUTAK

Tanulás személyes tapasztalás által

A program fontos részét képezték azok a tanulmányutak, amelyeken a résztvevő civilek, önkormányzati képviselők és hivatali dolgozók első kézből szerezhettek tapasztalatot a közösségi részvételről, jó gyakorlatot láthattak az állampolgárok és önkormányzatok közötti együttműködésre. 

Miskolc

2022. március 10-11.

Intenzív két nap során több fontos eszmecserére is sor került, melyek során a miskolci részvételi folyamat megismerése után a résztvevők megoszthatták egymással észrevételeiket és ötleteiket. A miskolciak közvetlen visszajelzést kaptak, a pécsiek pedig érdekes információkkal, értékes tapasztalatokkal és inspiratív eredmények megismerésével gazdagodhattak. ​

Bővebben

Szentendre

2022. május 13-14.

A pécsi csapatot többek között Magyar Judit és Pilis Dániel alpolgármesterek fogadták. Bemutatták, hogyan vonták be Szentendrén a lakosságot az önkormányzati döntésekbe 2019 óta. A látogatás azért is tanulságos volt, mert jó példa lehet a pécsi városrészi költségvetések megtervezésébe. 

Bővebben

Budapest – Fővárosi Önkormányzat

2022. június 16.

Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes fogadta a pécsi delegációt. Nagyon tanulságos volt ez a látogatás is, ráadásul egy másfajta léptéket is megismertünk: Budapesten nem városrészenként, hanem az egész várost érintő, témák szerinti projektekre lehetett javaslatot tenni.

Bővebben

Józsefváros

2022. OKtóber 27-28.

A tanulmányút résztvevőit Pikó András polgármester köszöntötte, ezt követően mutatkoztak be a józsefvárosi Közösségi Részvételi Iroda és munkatársai. Az utcákat a városrehabilitációt végző Rév8 munkatársaival tett sétával fedezte fel a pécsi csapat, majd sor került a Józsefvárosi Múzeum, a VIII. kerület új közösségi múzeumának megismerésére is.

Bővebben

MŰHELYek

Megismerni egy működő eszközt

Műhelyfoglalkozásokat tartottunk a közösségi költségvetésről pécsi civil szervezetek képviselőinek önkormányzati szereplők részvételével alapítványunk székhelyén és a Civil Közösségek Házában. Négy alkalommal próbáltuk ki más-más résztvevői körrel a Helsinki önkormányzata által fejlesztett, magyarra a Transparency International Magyarország által adaptált ötletgeneráló kártyás műhelyfoglalkozást. Az utolsó alkalmat pedig a pécsi önkormányzat dolgozóinak szerveztük a Közösségi Digitális Eszközök Alapítvány közreműködésével.

Műhelymunka

54 fő

Szervezetek

15 db

Tanulmányutak

67 fő

Önkormányzatok

7 db

„

Peták Péter

program koordinátor

A részvételiség alapfeltétele egy olyan szemlélet az önkormányzat részéről, hogy nyitottságával, átláthatóságával épít bizalmat.

Annak érdekében, hogy a helyi közéleti kérdések nyilvános tárgyalásába minél inkább bevonja az érintetteket, hogy aktív és felelős választópolgárok alkossák a helyi társadalmat és jól előkészített és elfogadott döntések szülessenek.

KONFERENCIA

A közösségi részvétel lehetőségei

A közösségi részvétel lehetőségeit vizsgáltuk a pécsi városháza dísztermébe összegyűlt érdeklődők novemberben. Helyzetértékelés és tapasztaltmegosztás a közösségi részvétel hazai jó példáival. Az eseménynek aktualitást adott, hogy Pécs jövőre tervezi megvalósítani a város első közösségi költségvetés programját.

Bővebben

Közösségi költségvetés

  • Sain Mátyás
  • Budapest

A részvétel komplex megközelítése

  • Csere Áron
  • Miskolc

KÉK KANAPÉ PODCAST

Beszélgetések a részvételiségről

Közösségi részvétel, részvételiség, közösségi költségvetés. Néhány olyan fogalom, amivel az elmúlt években egyre többször találkozhattunk Magyarországon. De mitől válik egy kezdeményezés valóban közösségivé és részvételivé? Aktívabbak lesznek-e az állampolgárok, a döntéshozók valóban hajlandóak-e megosztani a hatalmat? Korlátozott hatást érnek el ezek a programok, esetleg a jövő önkormányzását vetítik előre? A Kék Kanapén ezekre a kérdésekre is kerestük a választ beszélgetőtársainkkal.

Kiss Gabriella

A Budapesti Corvinus Egyetem docensét arra kértük, meséljen nekünk egy játékos ötletserkentő eszközről, amit Helsinki önkormányzata dolgozott ki annak érdekében, hogy minél több értékes javaslatot gyűjthessenek be a választóiktól.

Reszkető Petra

A Budapest Intézet ügyvezető partnerével beszélgettünk részvételi programokról, jellemzőikről, hazai és külföldi jó gyakorlatokról.

Peták Péter

Az Emberség Erejével Alapítvány képviseletében beszélt arról, mitől is válik részvételivé egy részvételi program.

LETöLTHETŐ DOKUMENTUM

Helyzetelemzés és javaslatok a városi ingatlanhasználatról

LETÖLTÉS​

Hírek a programról

A közösségi részvétel lehetőségei

A közösségi részvétel lehetőségei

A közösségi részvétel lehetőségeit vizsgálták a pécsi városháza dísztermébe összegyűlt érdeklődők az Emberség Erejével Alapítvány és a pécsi önkormányzat közös konferenciáján. Helyzetértékelés…

Konferencia a közösségi részvétel lehetőségeiről

Konferencia a közösségi részvétel lehetőségeiről

Alapítványunk a pécsi önkormányzattal és a Nevelők Háza Egyesülettel a közösségi részvétel hazai megvalósulásait, jó példáit vizsgálta 2022-ben. Az összegyűjtött jó példák,…

Tanulmányút Józsefvárosba

Tanulmányút Józsefvárosba

Józsefvárosba látogatott pécsi civilek, önkormányzati képviselők és hivatali dolgozók delegációja, hogy első kézből szerezzenek tapasztalatokat a közösségi részvétellel kapcsolatos jó gyakorlatokból.

PROJEKT

Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! 

A mintegy 25 millió forint költségvetésű program a The Open Society Initiative for Europe (OSIFE) támogatásával valósul meg 2022. január 1. és 2022. december 31. között. A megvalósító Emberség Erejével Alapítvány fő partnerei Pécs önkormányzata és a Nevelők Háza Egyesület. Szakmai és együttműködő partnerek a Budapest Intézet és a NIOK, illetve a Motiváció Műhely és Dialóg Egyesület. Utóbbi két szervezet hasonló programot indít Szegeden és Miskolcon.

Emberség Erejével Alapítvány
7621 Pécs Citrom utca 12.
info@emberseg.hu
Adószám: 18327568-1-02
Nyilvántartási szám: 02-01-0001551

50800111-15327765

PROJEKTEK

  • Erősödő Civil Közösségek
  • Dignity World
  • Közösségi Iroda
  • TEACH

NYELVVÁLTÁS

HASZNOS INFORMÁCIÓ

  • Kapcsolat
  • Történetünk
  • Közérdekű adatok
  • Partnerek
  • Támogatóink
Támogatom a munkátokat!
Facebook Instagram Twitter YouTube Facebook Group Pinterest Linkedin Spotify

© 2023 Emberség Erejével Alapítvány · Minden jog fenntartva · Adatvédelmi és felhasználási feltételek

Scroll to top
  • Rólunk
  • Emberi jogi nevelés
  • Civil fejlesztés
  • Hírek
  • 1%
  • Magyar
  • English