Több közösségi részvétellel kapcsolatos program előkészítése zajlik jelenleg Pécsen. Nagyon jó esély van rá, hogy jövőre más városokban már kipróbált, tényleges eredménnyel járó programban is részt vehetnek a baranyai megyeszékhely lakói. A pécsi önkormányzat, az Emberség Erejével Alapítvány és a Civil Közösségek Háza közös projektje keretében félúton tartanak az előkészítő munkálatok.
A Változtassunk a helyi demokrácia kultúráján! program fontos részét képezik azok a tanulmányutak, amelyek célja, hogy a résztvevő civilek, önkormányzati képviselők és hivatali dolgozók első kézből szerezzenek tapasztalatot a közösségi részvételről, jó gyakorlatot láthassanak az állampolgárok és önkormányzatok közötti együttműködésre.
Márciusban Miskolcra utazott delegáció Pécsről, hogy megismerjük a helyi részvételi folyamat kulisszatitkait. A Varga Andrea alpolgármester részvételével zajló egyeztetéseken a miskolciak közvetlen visszajelzést kaptak, a pécsiek pedig érdekes információkkal, értékes tapasztalatokkal és inspiratív eredmények megismerésével gazdagodhattak.
Május közepén valósult meg a szentendrei tanulmányút. A pécsi csapatot többek között Magyar Judit és Pilis Dániel alpolgármesterek fogadta. A két nap során bemutatták, hogyan vonták be Szentendrén a lakosságot az önkormányzati döntésekbe 2019 óta. A látogatás azért is tanulságos volt, mert jó példa lehet a pécsi városrészi költségvetések megtervezésébe.
Tanulmányoztuk a Szentendre belvárosából a szigetre vezető kerékpáros híd kormányzati tervéről kezdeményezett egyeztetési folyamatot, vagy éppen egy városi beruházást megelőző online kérdőíves kutatást. Végül, de nem utolsósorban részletekbe menően elemeztük a helyi ingatlanadóból finanszírozott városrészi költségvetés első, majd idei második évének tanulságait, eredményeit.
Júniusban a Fővárosi Önkormányzat volt az úticél, ahol Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes fogadta a pécsi delegációt. Nagyon tanulságos volt ez a látogatás is, ráadásul egy másfajta léptéket is megismertünk: Budapesten nem városrészenként, hanem az egész várost érintő, témák szerinti projektekre lehetett javaslatot tenni. A fővárosiak nyár végéig a közösségi költségvetés 1 milliárd forintjának elköltésére szavazhatnak 49 továbbjutó ötlet közül.
A lakosok tavaly novembertől január végéig adhattak be ötleteket a második alkalommal is 1 milliárd forintos kerettel elinduló közösségi költségvetésbe, ahova 615 javaslat érkezett. Jogi, pénzügyi és formai szűrést és ötletösszevonást követően a versenyben maradt ötletek a budapestiekből álló Közösségi Költségvetési Tanács elé kerültek, ahol végül 49 ötletet tettek a szavazólistára. Három kategóriában:
- Zöld Budapest: Budapest felkészül a klímaváltozásra. Zöldebb utcák, élettel teli parkok, mindenki számára elérhető, környezettudatos megoldások.
- Esélyteremtő Budapest: Cél, a társadalmi különbségek csökkentése hátrányos helyzetű közösségek életét támogató ötletekkel, szociális segítségnyújtással.
- Nyitott Budapest: Egy nyitott város a szívügyed? Együttműködések, új, kísérleti
Polgármesteri látogatás
A közös projekt féltávjának apropóján látogatást tettünk Péterffy Attila pécsi polgármesternél július elején, a találkozón Zag Gábor alpolgármester és Kunszt Márta civil tanácsnok képviselte az önkormányzatot.
A találkozón elhangzott, hogy a részvételi programok egyik legfontosabb célja visszadni a hitet az embereknek: állampolgárként hatással lehetnek a helyi ügyekre és a választott politikusaikra. A képviseleti rendszert jól kiegészítik a különböző részvételi módszerek, melyekre számos pozitív példa van szerte a világban.
Ezek a kapcsolattartástól a döntéselőkészítésig és a tényleges döntések meghozataláig terjedhetnek. Utóbbira példa a közösségi költségvetés, amit nagyon leegyszerűsítve úgy lehet leírni, hogy a városlakók dönthetnek arról, mire használják fel a közpénzt, a városi költségvetés meghatározott hányadát az önkormányzati képviselők. Első körben ötleteket lehet benyújtani, majd a beérkező ötletek szakmai szűrőn mennek át, végül városrészenként szavazhatnak arról az emberek, hogy melyiket valósítsák meg.
Örömmel számolhatunk be arról, hogy jó esély van rá, hogy már 2023-ban két jelentős részvételi program is elindulhat Pécsen. A programok előkészítése jelenleg is zajlik, ősszel szakmai konferencia előzi majd meg azokat.
Alapítványunk mellett a miskolci Dialóg Egyesület és a szegedi Motviáció Műhely valósít meg idén a civilek és önkormányzatok együttműködését, a helyi közélet demokráciáját erősítő projektet az OSIFE Democratic Local Municipalities pilot program keretében.